The Order´s Hunts

Řádové lovy

Řádový hon na kachny v Chudeřicích 9. září 2023

I v letošním roce uspořádala Východočeská komenda hon na kachny. Tento hon byl poprvé zařazen do programu celořádových akcí pro rok 2023. Bohužel i v letošním roce nebyla účast členů příliš vysoká, celkem 21 členů včetně postulantů a příznivců řádu. Potěšitelná ale byla účast, tak jako v minulém roce, bratrů z Polska a Slovenska. Jsem přesvědčen, že nejen pro dosažený výřad jistě nelitovali vážit dalekou cestu do Chudeřic. Bohužel mnozí členové se honu nemohli zúčastnit pro současnou nemožnost koupě brokových nábojů s ocelovými broky.

Průběh a vedení honu i jeho celková organizace, byla jako již tradičně výtečná. Na honu bylo přítomno 36 lovců, 27 psovodů, 9 členů MS Svornost a celkem 33 psů.  Členové MS Svornost pod vedením předsedy Jaroslava Lhotáka a mysliveckého hospodáře Františka Hyblera opět odvedli bezchybnou práci ke spokojenosti všech jeho účastníků.

Snad jen teplota mohla být o nějaký ten stupeň nižší. Teplota se tento den pohybovala kolem 28ºC, což kladlo velké nároky nejen na lovce, psovody a jejich čtyřnohé pomocníky, ale nakonec i na honce, aby při tak vysoké teplotě dokázali uchránit ulovené kusy před znehodnocením.

Po provedení potřebných administrativních náležitostí a konzumace polévky, se šlo na nástup, který byl doprovázen zvukem dvou lesnic. Tradiční přivítání všech přítomných z úst předsedy a poučení o dodržování bezpečnosti při lovu, včetně informace o jeho průběhu hospodářem a vyrážíme na první leč – Kněžský rybník. Po této leči bylo na výloži 175 ks kachen divokých. Poté směřujeme na svačinu, ale hlavně také doplnit tekutiny. Po dobré svačině přejíždíme na druhou leč: Starovodský rybník. Výlož 203 kachen hovoří za vše.

 

Za dosažený výřad 378 kusů zvěře je třeba ocenit všechny přítomné, samozřejmě včetně psů. I pro ně byl tento slunečný den s vysokou teplotou velmi náročný. U výřadu předseda spolku společně s mysliveckým hospodářem dekorovali krále honu a předali třem nejúspěšnějším psovodům diplom za účast na dnešním lovu. Celý tento akt byl opět veden za pečlivého dodržování mysliveckých zvyků, etiky a troubení lesnic. Obědový řízek přišel všem velmi vhod a následná bohatá tombola s množstvím cen, včetně zvěřiny, a to i spárkaté zvěře, podtrhnula výbornou atmosférou celého dne završenou kulinářskou lahůdkou, kýtou na rožni. V Chudeřicích jsme prožili nádherný den a vynikající lovecký zážitek, za který děkujeme všem organizátorům, a především členům MS Svornost Chudeřice.

 

Druhý den byla provedena na obou rybnících za účasti 4 psů dohledávka zvěře. Celkem bylo dohledáno 18 ks kachen. Bohužel ani jedna nebyla psy dohledána zhaslá. Svůj díl viny na této situaci má jistě i používání ocelových broků…. Mohu mluvit i z osobní zkušenosti, neboť při sobotním lovu mně moje fena z 25 dohledaných kachen přinesla 18 postřelených a při nedělní dohledávce 9 z 9.

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2024 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.

Please publish modules in offcanvas position.