History

Historie

Historie Řádu svatého Huberta

Lovecký řád svatého Huberta založil – jak známo – František Antonín hrabě Sporck dne 3. listopadu 1695 v Lysé nad Labem. V některých literárních pramenech se mylně uvádí, že tento řád byl založen až 3. listopadu 1723, ale toto datum je spojeno se slavností, na které přijal odznaky Řádu císař Karel VI. Členy tehdejšího řádu byly významné šlechtické rody a panovníci Evropy (např. princ z Modeny, saský princ, Emanuel II. z Bruganzy – infant portugalský etc.) Členy řádu byly i ženy. Řádovou insignií byl pozlacený, drahokamy lemovaný, oválný medailon se scénou vidění svatého Huberta, zavěšený řetízkem na kroužku. Pod medailonem byl pozlacený lovecký roh zavěšený dvěma řetízky na tomtéž kroužku. Insignie se nosila připevněna na šesticípé červené rozetě a na levé straně hrudi, roztrub loveckého rohu přitom směřoval k rameni.

Současný Řád svatého Huberta v Kuksu byl ilegálně obnoven ve večerních hodinách dne 3. listopadu 1978 (na svatého Huberta) před vstupem do hrobky zakladatele Řádu Františka Antonína hraběte Sporcka. Svědčí o tom pergamen, který byl k této příležitosti připraven
s nápisem tohoto znění:


Ke cti a slávě České myslivosti
svatého Huberta, patrona všech myslivců
obnovujeme tímto
ŘÁD SVATÉHO HUBERTA,
založený v roce 1695 hrabětem
Františkem Antonínem Sporckem


V roce 1995 Řád svatého Huberta oslavil v novodobé podobě 300 let trvání. Řád svatého Huberta je dobrovolným a samosprávným sdružením fyzických osob, křesťanů, kteří ctí myslivecké tradice, zvyklosti a mysliveckou etiketu a věnují se myslivosti a ušlechtilé honbě. Řád svatého Huberta je přímým pokračovatelem Řádu svatého Huberta založeného Františkem Antonínem Sporckem roku 1695 v Lysé nad Labem.

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2024 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.

Please publish modules in offcanvas position.