The Ecclesiastical Events

Duchovní akce

Celořádové exercicie 2024

Letošní duchovní obnova členů a příznivců Řádu svatého Huberta se konala od čtvrtka 15. února do neděle 18. února, stejně jako v loňském roce na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Na začátku postní doby jsme se sešli ve známém prostředí poutního domu a kláštera na Hoře Matky Boží k řádovým exerciciím, pro které Otec František Eliáš připravil zajímavé téma: „Osobní víra, osobní vztah k Nejsvětější Trojici“.

Ve čtvrtek jsme duchovní obnovu začali společně s místními farníky a Otcem Karlem Moravcem mší svatou v klášterní kapli, kde byla také krátká adorace. Po večeři nás Otec František uvedl do tématu exercicií, následovalo krátké představení všech zúčastněných a první den jsme zakončili večerními chválami.

Páteční program byl zahájen v útulné kapli poutního domu modlitbou breviáře, tedy ranními chválami, a mší svatou. Po snídani následoval tématický film: „Traja vy, traja my“, který prezentoval čistou víru prostých lidí v Boží Trojici. Po obědě byla pro zájemce vyhrazena možnost přijetí svátosti smíření nebo rozhovoru s Otcem Františkem, ale také klid pro rozjímání. V 15 hodin jsme absolvovali společnou křížovou cestu v klášterních ambitech a poté nám bratr Antonín Kutálek připomněl svým vyprávěním a promítáním fotek loňskou cestu po Svaté zemi.

V sobotu ráno za námi dorazili další řádoví bratři a sestra Marie, takže letošní duchovní obnovy se celkem zúčastnilo pětadvacet členů a příznivců Řádu svatého Huberta. Po společné snídani pokračoval dopolední program ve stejném duchu jako v pátek. Sobotní odpoledne patřilo modlitbě růžence, kterou jsme obětovali za všechny řádové členy. Večer jsme se zúčastnili zajímavé komentované prohlídky kláštera, který byl postaven z iniciativy králického rodáka, pozdějšího biskupa královehradeckého Tobiáše Jana Beckera, v letech 1696 – 1700.

V neděli ráno Otec František uděloval v kapli svátost pomazání nemocných. Poté byla v poutním kostele Nanebevzetí Panny Marie, pod záštitou Řádu svatého Huberta, sloužena knězi Karlem Moravcem a Františkem Eliášem kající pouť za zemřelé myslivce, lesníky a jejich rodiny. Moc nás těšilo, že se této mše svaté rovněž zúčastnili další myslivci z širokého okolí a ostatní veřejnost; kostel byl zcela zaplněn. Na závěr bohoslužby jsme uctili milostný obraz Panny Marie, který je kopií obrazu Panny Marie Sněžné z římské baziliky Santa Maria Maggiore. Poté následoval společný sváteční oběd, požehnání na cestu, rozloučení a odjezd domů.

Za společně prožité chvíle bych chtěl poděkovat všem zúčastněným sestrám a bratřím, ale především Otci Františku Eliášovi za duchovní vedení a čas, který nám věnoval. Exercicie jsou požehnáním pro celý Řád svatého Huberta.

Dá-li Pán, tak pro příští rok máme v poutním domě pro duchovní obnovu rezervován termín po Popeleční středě - od čtvrtka 6. do neděle 9. března 2025. Završeno by bylo opět mší - kdy připravujeme Svatohubertskou troubenou mši. Takže se již nyní můžeme opět těšit na klidné a příjemné prostředí nad východočeským městem Králíky, které se nachází 760 metrů nad mořem, na rozhraní Orlických hor a Jeseníků.

Daniel Fichna, sacrificus ŘSH

 

  exerc-24-1exerc-24-2

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2024 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.

Please publish modules in offcanvas position.