Ústředním tématem letošních velehradských oslav bylo 75. výročí od zveřejnění pastýřského listu „Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky“, který byl přijat československými biskupy na tajné konferenci 15. června 1949 v Praze. Tento list se stal spouštěcím mechanismem k zahájení pronásledování katolické církve komunisty a omezení svobody v naší zemi, jehož následkem jen v Moravské církevní provincii byla smrt 33 kněží, kteří obětovali svůj život za svobodný život v naší vlasti a svobodu církve.
Cyrilometodějské slavnosti 2024 vyvrcholily v pátek 5. července v 10.30 hod. slavnostní bohoslužbou před bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje. Hlavním celebrantem byl arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jeho excelence Mons. Josef Nuzík, hlavními koncelebranty byli Mons. Jude Thaddeus Okolo, apoštolský nuncius v České republice, Mons. Jan Graubner, arcibiskup pražský a primas český a kardinál Michael F. Czerny, prefekt Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji.
Mše se zúčastnilo 30 tisíc věřících. Mezi nimi jsme byli tradičně také my, členové Řádu sv. Huberta se sídlem na Kuksu.
Na začátku sváteční bohoslužby předal papežský nuncius J. Taddeus Okolo arcibiskupovi olomouckému Josefu Nuzíkovi pallium – insignii od papeže jako symbol služby v čele arcidiecéze.
/pozn.: Pallium je symbolem pouta s papežem a vyjadřuje také zvláštní jurisdikci, kterou arcibiskup-metropolita získává. Vyrábí se z ovčí vlny, má podobu bílého, asi pěticentimetrového vlněného pruhu, je sešito do kruhu a ozdobeno čtyřmi černými hedvábnými křížky. Po jednom křížku pak nesou i krátké pruhy s černým zakončením, které visí dolů uprostřed přední i zadní strany. Pallium se vyrábí z vlny beránků požehnaných papežem na svátek sv. Anežky Římské (21. ledna), chovaných v římském klášteře Tre Fontane a ostříhaných na Velký pátek (letos 29. března)./
Poté již následovala bohoslužba slova. Po evangeliu promluvil v češtině k věřícím apoštolský nuncius J. T. Okolo. Zmínil se o nutnosti, aby Evropa dýchala oběma směry – východním i západním, připomněl výborné přátelské vztahy českého a slovenského národa. Podtrhl význam sv. Cyrila a Metoděje při sjednocení křesťanů, přispěli k náboženskému, politickému i kulturnímu rozvoji naší země. Stále jsou mostem mezi východními a západními církvemi. V poslední části kázání se J. T. Okolo podíval očima cizince na naše tradice. Zdůraznil, že se náš národ nikdy nenechal trvale zotročit, podtrhl lidskost, otevřenost a dobrosrdečnost Moravanů, Čechů a Slezanů a zdůraznil skutečnost, že máme svůj domov. Obrátil se rovněž k politikům s otázkou, zda politické kampaně bývají sametové. Opravdu? Připomněl, že je nutné podporovat úctu a lásku k druhým. Na závěr řekl. „Přeji vám vše dobré. Ať žije váš slovanský národ. Ať žije vaše vlast“. Načež se strhl bouřlivý potlesk.
Bohoslužbu oběti, stejně jako celý obřad, doprovázely Spojené dechové hudby Moravy, Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad a smíšený sbor Svatopluk.
Letošní slavnostní mše se zúčastnilo 16 členů Řádu sv. Huberta, kteří si nenechali ujít mimořádnou příležitost předání pallia otci arcibiskupovi J. Nuzíkovi. Ta se naskytne jednou, maximálně 2x za život. Jsme rádi, že jsme se sešli s přáteli i z komendy Silesia, Slovensko a Orlické komendy. Díky br. J. Škopíkovi jsme měli rezervovaná místa nedaleko hlavního oltáře, a mohli jsme tedy vše sledovat z bezprostřední blízkosti. O to výraznější byl prožitek z celé slavnostní mše. Po závěrečné společné fotografii jsme ještě společně debatovali nad šálkem dobré kávy v nedaleké kavárně nejen o dnešní slavnosti, ale i o dalších společných setkáních při plánovaných akcích, na které se všichni těšíme.
MUDr. Antonín Kutálek, komtur komendy Morava