International Cooperation

Mezinárodní spolupráce

Mezinárodní spolupráce

Během novodobé činnosti Řádu sv. Huberta si Řád vytvořil pět zahraničních destinací a to postupně v roce 1995 švýcarskou, v roce 1996 slovenskou, německou a rakouskou a v roce 2007 polskou. Postupem času přestala být funkční švýcarská, slovenská a nakonec i rakouská, takže pracují pouze destinace německá a nově polská. Obě destinace se začínají i rozrůstat, protože jsou čekatelé členství jak v destinaci německé, tak polské. Obě tyto destinace šíří aktivně řádovou myšlenku v zemi svého působení jednak aktívní osobní činnosti, jednak publicisticky. Polská destinace se pokouší rozšířit činnost i v oblasti spolupráce v oblasti prezentace prostřednictvím mezinárodních akcí s možností spolufinancování z fondů EU.


 
 
Řád sv. Huberta navázal před časem kontakty s obdobným loveckým řádem v Polsku. Jedná se o Řád zlatého jelena, založený v roce 1672 posledním potomkem královské rodiny Piastů. Spolupráce ale byla z doposud neznámých důvodů přerušena. Je ale v poslední době vůle na obou stranách navázat na přerušené kontakty. Současné nové vedení Řádu zlatého jelena je připraveno začít jednat o obnovení spolupráce mezi oběma řády.
 
Již několik let se Řád zaobíral myšlenkou navázání spolupráce s Řádem sv. Huberta v Belgii. Jedná se o mezinárodní řád, který vznikl na území působení sv. Huberta, konkrétně v místě jeho posledního pobytu v St. Hubert. Za pomoci plzeňské diecéze sv. Bartoloměje, která má úzké kontakty s obdobnou diecézi v belgickém Lutychu se v roce 2007 podařilo uskutečnit návštěvu svatohubertských slavností v St. Hubert a navázat kontakt s vedením belgického řádu. Zájem o spolupráci byl oboustranný. Návštěvy se zúčastnili prefekti a členové prefektuy západočeské, jihočeské a karlovarské. V dalším roce byly zorganizovány již dva zájezdy do Belgie.Vzhledem k tomu, že pro čtyři naše členy bylo nabídnuto členství v belgickém řádu, v květnu 2008 jela malá skupina prefektů výše jmenovaných prefektur. Za členy belgického řádu byli přijati br. Černý, Hoffmann, ing. Prošek a ing. Hána. V září 2008 byl zorganizován zájezd do St. Hubert na svatohubertské slavnosti. Byl původně plánovan ve větším rozsahu, než nakonec byl uskutečněn. Pro malý zájem členů byl obsazen pouze mikrobus. V každém případě ale došlo k prohloubení kontaktů mezi členy obou řádů. V srpnu téhož roku byli na návštěvě v Čechách představitelé belgického řádu a to na pozvání jihočeské prefektury. Zúčastnili se svatohubertských slavností v Třeboni.
 
V roce 2009 byli do belgického řádu přijatí další tři členové našeho řádu a naopak belgický řád byl pozván na návštěvu České republiky a to na slavnosti do Nové Role. Během pětidenní návštěvy 14 hostů z Belgie jsme měli možnost poznat navzájem své řády, myslivecké zvyky i způsoby lovu. Belgickým přátelům byl umožněn i lov srnčí zvěře, což někteří z nich využili. Následné pasování na lovce srnčí zvěře dle naších regulí je velice dojalo a některým vhánělo slzy do očí. Po vysvětlení naších podmínek členství projevil zájem o členství v našem řádu jeden z čelních představitelů Řádu a na přelomu roku podal přihlášku pro vstup do Řádu sv. Huberta na Kuksu. I v letošním roce je plánován zájezd do Belgie. Zcela určitě se pojede v květnu, v době konání slavnostní tabule belgického řádu. Budeme opět náš řád prezentovat jednak svou účastí, jednak plánujeme účast některého špičkového trubačského souboru, jednak jednáme o účasti redaktora alespoň jedného českého mysliveckého periodika. Naopak uvažujeme o pozvání vedení belgického řádu sv. Huberta na naše slavnosti na Kuksu. Znamená to připravit takovou akci organizačně a to s programem na několik dnů. Ostatně i belgičtí prátele vždy pro nás nějaký program připravili. Návštěvu hubertovských slavností jakož i vrcholné pracovní schůze belgického řádu jsme využili k propagaci našeho Sporckova řádu v zahraničí.
 
MUDr. Tadeáš Maślanka - mistr ŘsH

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2024 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.

Please publish modules in offcanvas position.