Národní pouť na Velehradě je každoroční oslavou sv. Cyrila a Metoděje, hlavních patronů Moravy a spolupatronů Evropy. Letošní pouť vyvrcholila v sobotu 5. července v 10.30 slavnostní mší svatou na nádvoří baziliky Nanebevzetí Panny Marie a svatého Cyrila a Metoděje, které se zúčastnilo 20.000 věřících.
Letošním tématem byla tři důležitá výročí. Prvním bylo 80. výročí konce 2. světové války a druhým 40. výročí od slavné Velehradské pouti v roce 1985, kdy se 200.000 lidí postavilo strachu a útlaku a která nastartovala pád komunistického režimu. Události v tom roce potvrdily, že náboženské a občanské svobody patří neoddělitelně k sobě.
Třetím bylo 205. výročí intronizace Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem.
Jako každoročně, i letos, se členové komendy Morava Řádu sv. Huberta s radostí zúčastnili této výjimečné události. Bylo nás čtrnáct a slavnostní atmosféru si přijel spolu s námi užít i jeden bratr z Orlické komendy.. Sešli jsme se již v devět hodin, abychom společně navštívili hrob MgA. Františka Macka, který je autorem svatohubertské mše B-dur. Bratr Pavel Bartoš u hrobu připomněl zásluhy F. Macka pro ŘsH a také to, že jsme před rokem splnili jeho přání a doprovodili ho na jeho poslední cestě. Po modlitbách jsme se vrátili na nádvoří, abychom včas zaujali rezervovaná místa před hlavním oltářem.
Hlavním celebrantem byl Mons. Martin David, biskup ostravsko-opavský, který přesně o půl jedenácté přišel v průvodu s ostatními biskupy, kněžími a jáhny k hlavnímu oltáři. Společně s arcibiskupem olomouckým Mons. Josefem Nuzíkem přivítal všechny poutníky. Kazatelem byl vynikající řečník Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, který ve své promluvě připomněl výše zmíněná výročí a zmínil se také o svém osobním 40 letém výročí, kdy právě v roce 1985 byl přijat na bohosloveckou fakultu. Dále zdůraznil, abychom všichni byli poutníky naděje a došli ve víře tam, kde na nás čekají sv. Cyril a Metoděj. Připomněl, že vytrvalost a odolnost patří ke každému křesťanovi a že musíme společně děkovat za 80 let života bez války v naší zemi, protože mír není samozřejmostí. Podstata zdravé a odolné společnosti nespočívá jen v práci, kterou máme zaplacenou, ale hlavně v práci, kterou děláme nezištně pro druhé, pro slabší sociální skupiny či pro celou společnost. Chceme, aby z nás Bůh učinil zodpovědné lidi, abychom svým jednáním a konáním zachovali svět i pro budoucí generace. Na závěr citoval z bible: „Bože, stvoř nám čisté srdce a upevní v nás ducha vytrvalosti“, abychom byli lidé pevní a odolní proti nepříznivým okolnostem, proti zlu!
Před ukončením bohoslužby dostal slovo i výjimečný host, apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo, který vyřídil zvláštní požehnání od nového Svatého otce Lva XIV. Řekl: „Pozval jsem Svatého otce do České republiky“ a po krátké, dramatické pauze dořekl: “Zatím neodpověděl“, tím vyvolal salvu smíchu. Pak zcela vážně poděkoval za ekumenickou podporu ostatních církví a svůj projev ukončil zvoláním: „Ať žije a vzkvétá český národ a všechny slovanské národy“. Odpovědí mu byl bouřlivý potlesk. Po závěrečném požehnání ocenila Česká biskupská konference několik významných osobností z různých oblastí veřejného života. Jedním z nich byl třiadevadesátiletý pan Jiří Suchý, který obdržel Řád sv. Cyrila a Metoděje za celoživotní dílo divadelní, hudební a textařské a za kreativní literární počin v oblasti víry a hledání Boha. Sklidil dlouhotrvající potlesk ve stoje.
Děkuji sestře i všem bratrům, kteří i v letošním horkém létě neváhali přicestovat, abychom společně oslavili svátek Cyrila a Metoděje.
MUDr. Antonín Kutálek, komtur komendy Morava