
Tak nevím... aneb i vstřícnost musí mít své meze
Hned v úvodu svého příspěvku se musím přiznat, že mě k němu (v dobrém slova smyslu) vyprovokoval článek v lednové Myslivosti od pana Zdeňka Hlaváče v rubrice Tak nevím...
Hned v úvodu svého příspěvku se musím přiznat, že mě k němu (v dobrém slova smyslu) vyprovokoval článek v lednové Myslivosti od pana Zdeňka Hlaváče v rubrice Tak nevím...
Řád svatého Huberta zaznamenal aktivity vedoucí k otevření Zákona č. 449/2001 Sb. o myslivosti. Tyto aktivity nenechávají členy ŘSH klidnými. Proto na svém jarním zasedání, kterému předcházelo jednání Rady mistrů – nejvyššího orgánu Řádu, bylo vše důkladně prodiskutováno:
Pravda o obnovení Řádu sv. Huberta v Kuksu
Se zájmem jsem si v minulém čísle přečetl článek RNDr. Josefa Štycha o obnovení Řádu sv. Huberta (dále jen ŘSH). Respektuji pana doktora nejen jako mysliveckého odborníka, ale ctím ho i za to, že Řád obnovil a položil základy jeho novodobé historii. Neméně pak obdivuji statečnost těch, kteří při ilegální obnově ŘSH riskovali ztrátu své profesní kariéry, pronásledování a pravděpodobně i vězení. Za to jim patří hold i dík všech současných členů ŘSH!
Posláním Řádu svatého Huberta je skrze horlivé provozování myslivosti a ušlechtilé honby, při respektování mysliveckých tradic, myslivecké etiky a zvyklostí, při ctění přikázání a zákonů Božích, velebit Boha, Pána našeho a Svatého Huberta, patrona myslivosti, a na jejich přímluvu se státi šlechtici ducha, nositeli přátelství, svornosti a lásky k bližnímu.
Představení Řádu svatého Huberta - brožura (PDF) 5MB
Řád sv. Huberta navazuje na více jak třistaletou tradici, kdy dne 3. listopadu 1695 byl založen Františkem Antonínem hrabětem Sporckem, který se stal prvním velmistrem Řádu. Byl to právě on, osvícenec a tvůrce dodnes obdivované krajiny kolem Kuksu, který v regulích Řádu jedinečně spojil myšlenky novodobé myslivosti a humanismu, které poznal při svých cestách po Evropě.
„Řád byl zřízen za tím účelem, aby ti, kteří budou do Řádu přijati, byli odvráceni od různých marnivých a záludných skutků a oddávali se raději nevinné a ušlechtilé myslivosti…“
Věhlas Řádu sice pohasl po smrti zakladatele, ale myšlenky lákaly dál. Několikrát se uskutečnily pokusy obnovit Řád, ale až v roce 1978 opět zazněla slova slavnostního řádového slibu. Další jeho činnost byla až do roku 1989 uskutečňována ilegálně. Po listopadu 1989 se aktivita Řádu konečně mohla obrátit na veřejnost. Rok 1993 se pak stal rokem ofi ciální registrace novodobého Řádu sv. Huberta a byla potvrzena kontinuita s původním řádem Sporckovým. Novodobý Řád se plně hlásí k návaznosti na poslání původního Řádu. Jeho činnost lze rozdělit do dvou okruhů. Na činnosti věnující se zachovávání a podpoře ušlechtilých mysliveckých tradic a na činnost charitativní, směřující nejen na podporu svých členů, ale i ve prospěch památek svázaných s posláním Řádu a odkazem jeho zakladatele.
V čele Řádu stojí velmistr Řádu. Poradním sborem je rada mistrů. Členové Řádu mohou být velmistrem pasování na rytíře. Řád vyvíjí svou oblastní činnost pod hlavičkou prefektur, kterých je dvanáct. Řád se v souladu se svým posláním věnuje řadě činností, určených členům a veřejnosti:
Stanovisko ŘSH k přípravě novely mysliveckého zákona
Na základě posledního vývoje a jednání o novele zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů, zaujímá Řád svatého Huberta (ŘSH) ke dni 22.5.2013 v této záležitosti následující stanovisko:
Počátky a samotná myšlenka vzniku sahá do roku 1998, kdy byla oslovena skupina studentů Střední lesnické školy v Trutnově a požádána o pomoc na spolupořádání Svatohubertských slavností v Kuksu, kde byl první kontakt s myšlenkou Františka Antonína hraběte Sporcka a Řádem svatého Huberta. O rok později se tato situace opakovala a studenti tehdy dostali návrh na založení spřátelené organizace, která by spolupracovala s Řádem svatého Huberta a pomáhala v naplňování Sporckova odkazu. Studenti se chopili této nabídky a po dvouleté strastiplné cestě vzniká dne 17. 2. 2001 Klub přátel Řádu svatého Huberta, jakožto i první odznak, a rok poté i pasovací listy. KpŘsH má za cíl sdružovat zejména mladé myslivce, kteří se hlásí k myšlenkám a odkazu F. A. hraběte Sporcka, či zájemce o členství v Řádu svatého Huberta (ŘsH), kteří ještě nesplňují některou z podmínek členství v ŘsH. Důvodem vzniku je zájem napravovat narušené vztahy nejen mezi námi myslivci, ale také mezi námi a širokou veřejností. Dalším cílem je udržovat krásy a tradice české myslivosti a šířit je mezi současnou, ale i nastávající širokou veřejnost.
KpŘsH úzce spolupracuje s Řádem svatého Huberta na akcích pořádaných pro širokou i odbornou veřejnost. Zejména na Svatohubertských slavnostech pořádaných každoročně 1. říjnovou sobotu na Kuksu a v roce 2011 na Pražském hradě. Mezi další osvětovou činnost patří: pořádání Dnů Země a Dnů ptactva, individuální přednášky na základních školách, ke kterým jsou k dispozici vypracované prezentace o myslivosti a ochraně přírody v aplikaci Microsoft Power Point.
Pod záštitou KpŘsH a MS Strážný vrch Uhelná Příbram (okres Havlíčkův Brod) již sedmým rokem zdárně funguje Kroužek myslivosti a ochrany přírody pro žáky základních škol, který mnohým mladým myslivcům i jejich rodičům schází. Dětem přibližuje důležitost myslivosti, její zájem o zachování a důležitost ochrany rozmanitých druhů zvěře, ptactva, ostatních živočichů a rostlin a jejich životního prostředí. Každý rok je uspořádán pro členy tohoto kroužku dětský letní tábor. Součástí Svatohubertských slavností je i výstava obrázků malovaných dětmi do celonárodní výtvarné soutěže, která má každý rok jiné téma vztahující se k přírodě a činnostem v ní. Při slavnostech jsou vyhlašováni i vítězové každé kategorie a zástupci KpŘsH a ŘsH jim předávají hodnotné ceny věnované sponzory. Výstava obrázků je prodejní a výtěžek z prodeje a dražby vítězných děl je každoročně věnován nadaci SOS Dětské vesničky.
Jedinou podmínkou ke vstupu je zavázání se k dodržování tradic naší krásné etické myslivosti a odkazů zanechaných nám minulými generacemi myslivců. Členem se může stát každý, kdo úspěšně projde čekatelskou lhůtou stanovenou Radou KpŘsH. Samozřejmostí je i vyplnění přihlášky. Odznak člena KpŘsH vyjadřuje naši sounáležitost s Řádem sv. Huberta, odkaz Františka Antonína hraběte Sporcka a naši snahu o uskutečnění cílů Klubu.
Řád svatého Huberta
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika
E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz