The Saint Hubertus Celebrations

20. Svatohubertské slavnosti

20. Svatohubetská slavnost v Chlumci nad Cidlinou dne 5.10.2013

 

Řád svatého Huberta, jako každoročně, i letos  uspořádal za slunného počasí v areálu zámku Karlova Koruna, který se svolením propůjčil rod Kinský dal Borgo, v sobotu dne 5.10.2013 20. Svatohubertskou slavnost.

Program slavnosti začal v 10 hodin průvodem členů Řádu svatého Huberta, jejich hostů a účinkujících od spodní brány směrem k zámku. V 10.3o hodin začala na hlavním pódiu pod širým nebem svatohubertská mše svatá, celebrovaná světícím biskupem pražským Mons. Karlem Herbstem za účasti pozvaných světských rytířských řádů, ale i řádů hospitálních a nadačních. Z Polska přijal účast Řád rytířů Zlatého jelena, který byl založen o 12 roků dříve než náš Řád. Byli přítomni i zástupci Řádu černých myslivců pobeskydských a z Belgie dva zástupci Řádu sv. Huberta se Saint Hubert. Z ostatních řádů přijali účast CIRIACI a Řád svatého Václava, v čele s velmistrem Milanem Rýdlem z Čápovky.

 

 

Oficiální zahájení proběhlo po odzvonění poledne na hlavním pódiu, kdy přednesli příhovory k zúčastněným velmistr našeho Řádu a zástupci samospráv krajů Královéhradeckého a Pardubického a města Chlumec nad Cidlinou. Vystoupila i místopředsedkyně Parlamentu ČR.

Po skvělém rautu se již rozběhl na více místech program s tradiční náplní, obohacený o další atrakce a představení. Vedle soutěží o ceny v poznávání přírody a přírodnin „S Hubetem do lesa“ se představilo divadlo pro děti „V pytli“ tři věkové kategorie mažoretek z Olešnice a výborné kapely z mikroregionu jako „Řemen“ ;  „ Michal David revival“. Ukázky výcviku a výchovy loveckých dravců spolu s kynology byly již tradiční. Proběhl i X. ročník soutěže juniorských vábníků o pohár ŘsH. Patnáct mladých mužů ze třech škol a jeden nestudující svedli také souboj v pěti disciplinách o hlavní cenu, kterou byla opakovací kulovnice z holické zbrojovky. Tuto cenu a první místo obsadil po dvou „rozstřelech“ Marek Peikr z České lesnické akademie z Trutnova. (Článek z deníku Rakovnicko)

Nechyběly stánky s občerstvením, řemeslnickými výrobky ani obrázky s mysliveckou tématikou. Klub přátel ŘsH uspořádal výstavu dětských prací na téma příroda.

Skvěle zahrál na parforsní roh Mgr. Josef Brázda a zazpíval mužský pěvecký sbor Řádu svatého Huberta ze Zábřehu a ženský sbor „Carmen“.

Před ohňostrojem na téma „Osud“ vystoupily mažoretky se světelnými kužely a zhlédli jsme ohňové vystoupení s „živým“ ohněm. Skvělý patnáctiminutový ohňostroj byl úžasným zakončením celého dne, tentokrát odpálený ze spodní části parku, takže diváci si mohli v „otevřeném prostoru“ plně vychutnat krásu barevných petard a střel na noční obloze.

 

 

Napsal: ing. František Josef FROLA z Lipova - EOSH

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2022 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.

Please publish modules in offcanvas position.