The Order´s Hunts

Řádové lovy

Hon v Horních Studénkách

Br. Josef Bartůšek pozval členy Komendy Morava k účasti na honu v Horních Studénkách na Šumpersku.  V sobotu 18.11.2017 ráno jsme se společně s dalšími účastníky honu sešli v myslivecké chatě Mysliveckého spolku Lísek v Horních Studénkách. Z Komendy Morava přijel

br. František Jaša, br. Jaroslav Kejnovský, br. Mirek Kučera (kterého jožka obětavě převážel mezi jednotlivými lečemi) a moje maličkost.

Před chatou je umístěna plastika sv. Huberta, kterou v r. 2017 daroval br. Mirek Kučera a která byla ve stejném roce slavnostně požehnána Otcem Františkem Eliášem po svatohubertské mši konané v místním kostele sv. Leonarda.

Po výborné horké polévce s čerstvými, křupavými rohlíky se myslivci a honci seřadili k nástupu. Úvodní slovo si vzal předseda spolku, který všechny přivítal a upozornil na nutnost respektování příkazů mysliveckého hospodáře a nezbytného bezpečného zacházení se zbraní v průběhu celého honu. Myslivecký hospodář poté přítomné seznámil s průběhem honu a druhy lovené zvěře.

Po loveckém troubení jsme se vydali vstříc první obstavené lesní leči. Počasí bylo ráno chladné, místy se v lese vyskytovaly zbytky prvního sněhu, takže jsme byli docela rádi, že leč skončila a mohli jsme se zahřát krátkým výšlapem do kopce. Během druhé leče se začalo objevovat slunce, které nás zahřálo svými paprsky. Hlášení  psů dávalo naději na zvěř v leči, ale šlo jen o několik kusů srnčí zvěře. Černou zvěř se honcům nepodařilo vyhnat, i když známky  její přítomnosti v leči byly. Následoval asi dvoukilometrový pěší přesun po lesní cestě k místu zvaném "U obrázka" ve výšce 550 m.n.m., kde byla připravena svačina. Doplnili jsme ztracenou energii i teplo a pokračovali jsme k poslední a nejrozsáhlejší třetí leči, která dávala naději na úspěšný lov. A také ano. My, kteří jsme stáli na úpatí svahu, jsme mohli pozorovat daleko nad námi pohyb tlupy černé zvěře, která se po prvních ranách roztrhala a jednotlivá prasata hledala únikové cesty.  Skutečný výsledek lovu jsme se dozvěděli prakticky až během výřadu. Uloveno bylo 5 kusů černé zvěře, druhý den ráno byo dohledáno ještě jedno postřelené sele. Po předání úlomků a slavnostním závěrečném troubení jsme se odebrali na poslední leč do chaty. Pochutnali jsme si na výborném srnčím guláši, který tradičně připravila manželka Jožky Bartůška. Poseděli jsme a povykládali, od Jožkova syna jsme se dozvěděli zajímavé informace z odchytu a kroužkování ptáků. Byl to příjemně strávený den. Jožko, děkujeme za pozvání.

          

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2024 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.

Please publish modules in offcanvas position.