ŘSH se podílel na oslavách 90 let ČMMJ na Pražském hradě


Oslavy 90. výročí Českomoravské myslivecké jednoty proběhly v pátek 26. dubna 2013. Zahájeny byly Svatohubertskou mší ve Svatovítské katedrále, následoval slavnostní večer ve Španělském sále Pražského hradu. Oslav se účastnili i členové Mezinárodní rady pro myslivost a ochranu zvěře (CIC), která sdružuje myslivecké organizace z více jak 80 zemí světa. Záštitu poskytl prezident republiky Miloš Zeman.

 

Svatohubertskou mši v pražské Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha sloužit v den svých sedmdesátých narozenin arcibiskup pražský a primas český kardinál Dominik Duka. Bohoslužba, kterou doprovodilo na sto trubačů a padesátičlenný sbor pod vedením JUDr. Petra Vacka, byla mimořádným uměleckým i duchovním zážitkem. Přímý přenos mše odvysílala TV Noe. Řád sv. Huberta se oslav účastnil v hojném počtu. Přispěl svou aktivní účastí, členové Řádu se podíleli zejména na liturgické asistenci.

 

 

 

V pátek dopoledne v Praze proběhlo 60. Generální zasedání Mezinárodní rady pro lov a ochranu přírody (CIC). Tato významná mezinárodní událost byla poprvé v historii umístěna do třech zemí a jejich hlavních měst: Praha – Bratislava – Budapešť. Po patnácti letech jsme tak přivítali delegáty největší myslivecké organizace, která zastřešuje více než 80 zemí světa.

 

 

 

CIC byla založena v r. 1930 a po 2. světové válce se přejmenovala na dnešní Mezinárodní radu pro myslivost a ochranu zvěře – CIC (Congres international de la Chasse et de la conservation du Gibier).

Našimi nejvýznamnějšími zástupci v CIC byli viceprezident v letech 1990 – 1993 Ing. Karel Šiman a viceprezident 1990 – 1993 prof. Josef Hromas. Ze strany CIC obdrželi čeští myslivci významná ocenění – 1983 kulturní cenu za propracovaný systém práce s mládeží v myslivosti a ochraně přírody, Ing. Josef Lochman za knihu Jelení zvěř, doc. Feuereisel za publikaci Zelená čísla. Česká republika si dvakrát zasloužila i ocenění Edmonda Blanca za nejsilnější mufloní trofej na světě a za výsledky chovu jelení zvěře v oblasti Poněšice a Libavá.