1. Svatohubertské slavnosti v Nasavrkách

Dne 13. 10. 2012 se uskutečnily 1. Svatohubertské slavnosti v Nasavrkách. Na organizaci a přípravách slavností se podíleli: MS Vítanov, Lesy České republiky, s. p., Řád sv. Huberta, Klub přátel Řádu sv. Huberta a Myslivecká komise Okresního mysliveckého spolku v Chrudimi. Vše začalo nejprve odhalením a posvěcením nového pomníčku nedaleko obce Srní u Hlinska. Všichni zúčastnění byli přivítáni za zvuku lesních rohů a zpěvu mužského pěveckého sboru ze Zábřehu. Po krátkém uvítání představiteli Mysliveckého sdružení Vítanov, se slavnostního odhalení pomníku ujala starostka města Hlinsko v Čechách PhDr. Magda Křivanová. Následovala řada krátkých příspěvků o činnosti a aktivitách zdejšího mysliveckého sdružení. Mimo jiné zde ve stručnosti seznámil přítomné s hospodařením v okolních lesích revírník Lesů ČR pan Zdenek Černý. Samotné posvěcení provedl nasavrcký farář. Posledním příspěvkem bylo slovo Východočeského prefekta Řádu sv. Huberta p. Jiřího Hudce, který přítomným připomněl význam slova myslivost a pasoval p. Solničku – autora a majitele pomníčku mezi přátele Řádu sv. Huberta a předal mu pamětní sošku. Po oficiální části bylo pro přítomné nachystáno občerstvení a výstava význačných trofejí místního mysliveckého sdružení.

 

 

 

Odpolední program včetně Svatohubertské troubené a zpívané mše probíhal již v Nasavrkách. Místní náměstí a především hotel Šustr patřil celé odpoledne návštěvníkům a příznivcům myslivosti a lesnictví. Na své si ovšem přišly i děti. Pro ně byla připravena ministezka „S Hubertem do lesa“ se čtyřmi stanovišti v nedalekém parku. Jednotlivá stanoviště měla za cíl přiblížit dětem činnost myslivců, lesníků, ale i zemědělců, včelařů a rybářů a to především hravou formou. Vše zde probíhalo pod taktovkou zkušeného lesního pedagoga z Lesní správy Dvůr Králové n. Labem. p. Václavem Lokvencem ml. Na náměstí byla vystavena nová moderní technika v lesnictví a probíhaly zde projížďky koňským spřežením. A konečně v Hotelu Šustr na návštěvníky čekala výstava nejvýznamnějších a raritních trofejí chrudimského okresu. Měla zde prezentaci CHKO Železné Hory a Lesy ČR. Byla zde vystavena díla z výtvarné soutěže, u které každý z návštěvníků mohl hlasovat o vítězi. Svou prezentaci zde měl i rytec zbraní, prodejní stánek firma Markazin.eu, Propagace a vzdělávání Petr Smutný a firma Werra. Po dobu konání slavností byla puštěna projekce o oborách a mysliveckou atmosféru dokreslovaly zvuky lesnic a borlic. Na venkovní terase si mohly děti, ale i dospělí zastřílet ze vzduchovky a přímo v Hotelu si každý z návštěvníků mohl dopřát zvěřinových hodů.

 

 

Krásně prožitý den byl zakončen večerní Hubertskou zábavou. Na všechny zúčastněné čekala bohatá tombola. Dobrá nálada se projevila i zaplněným parketem, za který také vděčíme kapele Saxer z Hlinska.

 

Ing. Petr Smutný

 

více fotografií v galerii

reportáž v Chrudimské televizi

reportáž na ČT24 - reportáž začíná v čase 16.45