Řád svatého Huberta

Aktuality

News

Putování ke Svaté Bráně

Jednou z plánovaných akcí Komendy Morava byla pouť ke Svaté bráně. Organizace se ujal Láďa Čech. Sraz byl v neděli 25.9.2016 ve 14.00 hod. u zámku ve Žďáru nad Sázavou. Odtud jsme se auty přemístili do Slavkovic k novému, modernímu, ale velmi pěknému, poutnímu kostelu Božího milosrdenství a sv. S. Faustýny z let 2005 - 2007. Nad kostelem je kamenná křížová cesta z r. 2009 s kovanými reliéfy.

Po prohlídce kostela a modlitbách jsme se vydali na pěší 10 kilometrovou pouť.

Pro všechny byla příjemným překvapením  účast komtura Komendy Morava bratra Miroslava Kučery, kterého přivezl obětavý Jožka Bartůšek s manželkou. Nepřivezl však jen Mirka, ale také jeho červené čtyřkolové Ducatti.

Zde si dovolím krátké odbočení. Naše obavy, zda Mirek bude svůj nový stroj dobře ovládat, byly brzo rozptýleny. Spíše jsme se měli obávat toho, zda budeme stačit vražedné rychlosti tohoto stroje. Což se ukázalo v době, když jsme se dostali na poměrně frekventovanou silnici. Mirek chtěl zřejmě ukázat nejen nám, ale i okolo projíždějícím Audi, BMW či Superbům, co jeho čtyřkolka dovede. Stiskl knoflík a už jsme viděli jen vzdalující se klobouček a Mirka mizejícího v dáli. Jarda Kejnovský sice volal hromovým hlasem "Mirkůůů stůj", Láďa Čech sprintoval jako Usaim Bolt, ale vše bylo marné. Mirek zmizel za horizontem.  Zachránila nás křižovatka, protože jediný, kdo znal správný směr cesty byl Láďa, takže Mirek musel kapitulovat . Zde odbočka končí.

Za krásného slunečného počasí zbytek cesty příjemně uběhl a po dvou hodinách jsme zahlédli nádhernou siluetu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Kostel byl postaven v r. 1722 podle architektonického návrhu Jana Blažeje Santini-Aichela. V r. 1994 byl kostel zapsán do Seznamu světového dědictví UNESCO. V roce 2006 bylo okolí kostela odlesněno, a tím vynikla celá stavba. Po prohlídce nádvoří a místního hřbitova s náhrobky významných obyvatel Žďáru nad Sázavou jsme sešli k trojlodnímu konventnímu kostelu Nanebevzetí Panny Marie s gotickým hlavním portálem a barokní výzdobou. Od r. 2009 se pyšní titulem Basilica minor. Bohužel jsme ke kostelu přišli v době, kdy už před Svatou bránou byla uzamčená mříž. Ta  však nevadila tomu, abychom si krásný interiér kostela mohli dosytosti prohlédnout a pouť ukončit modlitbou.

Děkuji Láďovi Čechovi a jeho milé paní za přípravu tohoto příjemného odpoledne.

 RsH logo

Řád svatého Huberta se sídlem na Kuksu

Sídlo

Řád svatého Huberta 
se sídlem na Kuksu
544 43 Kuks
okres Trutnov
Česká republika

Kontakty

E-mail: webmaster@radsvatehohuberta.cz

Newsletter

© 2018 Řád sv.Huberta. Všechna práva vyhrazena.